Artykuł promocyjny Opublikowany przez: monika.g 2016-01-27 12:41:11
Jeśli czujesz, że w czasie zimy nazbierałaś dodatkowych kilogramów, a na twoim ciele pojawiły się niechciane defekty skórne takie jak rozstępy czy cellulit to teraz jest odpowiedni moment, aby się ich pozbyć. Gdy nie da się ich usunąć domowymi sposobami z pomocą przychodzi dermatologia estetyczna. Taka inwestycja w siebie na pewno ci się opłaci i zaprocentuje dobrym samopoczuciem i piękną figurą.
(zdj. Photl.com)
Jeśli zmagasz się z rozstępami i cellulitem zwalczaj je od wewnątrz zachowując przy tym harmonię ciała. Harmonia ciała to zachowanie równowagi w naszym ciele poprzez osiągnięcie dobrego samopoczucia i pięknej sylwetki dzięki zdrowemu trybowi życia. Wprowadź do swojego codziennego trybu zasady pielęgnowania ciała, które pozwolą ci osiągnąć wymarzony efekt. Pierwszym i najważniejszym krokiem w skutecznej walce z defektami skóry jest poznanie przyczyny ich powstawania. Przydatne informacje znajdziesz w książce pani Marii Noszczyk „Medycyna piękności”. Ten poradnik zawiera wszystko, co musisz wiedzieć na temat swojego ciała, aby właściwie o nie dbać i cieszyć się urodą.
Czym są rozstępy?
Rozstępy są uszkodzeniami, spowodowanymi rozsunięciem się włókien podporowych skóry. Podobne uszkodzenia obserwuje się na delikatnej tkaninie, która rozciągana zbyt mocno zaczęła się naciągać i rozsuwać w szwach, jakby miała popękać. Rozstępy powstają na skutek szybkiego rozciągania się skóry związanego ze wzrostem i tyciem. Najczęściej pojawiają się u młodzieży w czasie dojrzewania oraz u kobiet w ciąży. Mogą być również spowodowane zbyt obciążającymi ćwiczeniami fizycznymi (np. na siłowni).
Częściej ten defekt dotyczy kobiet, zwłaszcza o jasnej karnacji, ponieważ ich skóra jest cieńsza i w związku z tym ma rzadziej utkane włókna podporowe niż u mężczyzn. Również ludzie młodzi są na nie bardziej narażeni niż osoby starsze. Aby uchronić się przed powstawaniem rozstępów można profilaktycznie zastosować:
- kosmetyki przeciwko rozstępom, które stymulują powstawanie kolagenu i wzmacniają skórę;
- masaże klasyczne (ręczne) oraz masaże wodne, zwłaszcza z naprzemiennymi prądami zimnej i ciepłej wody;
- ruch, który wzmacnia skórę i powoduje lepsze ukrwienie tkanek.
Powstające rozstępy są na ogół najpierw czerwone, co wynika z podrażnienia „pękającej” skóry. W tym czasie najłatwiej poddają się leczeniu. Gdy stan zapalny ustępuje rozstępy bledną lub niekiedy przebarwiają się na ciemnobrązowo. Wtedy wszelkie kosmetyki przestają działać.
Jak zaradzić rozstępom?
Gdy rozstępy są jeszcze czerwone, czyli w początkowej fazie powstawania, lekarz może zapisać lek farmakologiczny do wcierania w skórę. Zawiera on najczęściej kwas witaminy A, który jest też popularnym składnikiem maści przeciw trądzikowi. Powoduje on podrażnienie i lepsze dokrwienie skóry, która w ten sposób dostaje impuls do regeneracji. Zabiegi kosmetyczne z wykorzystaniem kwasu witaminy A stymulują wytwarzanie kolagenu, dzięki któremu skóra odzyskuje swoją gęstość. Jednak na dalszym etapie powstawania rozstępów, gdy skóra staje się biała, kosmetyki nie są już w stanie zlikwidować powstałych uszkodzeń.
Dermatologia estetyczna w walce z rozstępami
Złuszczanie i mikrodermabrazja - Najczęstszą metodą leczenia rozstępów są peelingi. Stosuje się różne mieszanki środków chemicznych, z kwasem salicylowym, glikolowym, retinowym, a także trichlorooctowym. Mikrodermabrazja natomiast to złuszczanie mechaniczne, czyli podobnie jak powierzchowne peelingi np. kwasami owocowymi. Metody te najlepiej działają przy wielokrotnie powtarzanych zabiegach, u młodych ludzi.
Mezoterapia - Stosuje się ją czasem jako samodzielną metodę, lecz na ogół łączy się z innymi technikami, np. peelingami i naświetlaniami. Technikę tę stosuje się zwykle na dość świeże rozstępy u kobiet z wiotką, delikatną skórą, np. po porodzie lub po restrykcyjnej diecie. Działanie mezoterapii opiera się na dostarczaniu skórze czynników stymulujących regenerację. Dużo lepiej sprawdza się mezoterapia klasyczna, czyli igłowa, gdyż kłucie jest dodatkowym bodźcem drażniącym i prowokującym odbudowę skóry.
Nakłuwanie skóry - W trakcie zabiegu na całym obszarze zajętym rozstępami wykonuje się dziesiątki mikronakłuć bardzo cienkimi igłami. Zwykle nakłucia nie są widoczne lub pojawiają się tylko maleńkie ślady krwi. Skóra poddana mikrourazom musi się ponownie zagoić, co wiąże się z syntezą kolagenu i poprawą napięcia skóry. Jednocześnie wygładza się także powierzchnia i wyrównuje koloryt naskórka. Po zabiegu w skórę wciera się różne środki terapeutyczne z retinolem, witaminą C itp. Na koniec można zastosować naświetlanie wysokoenergetyczną lampą LED, co ułatwia gojenie i usprawnia regenerację.
Metody laserowe i fizykoterapeutyczne - Bardzo dobre efekty dają też metody frakcyjne, przede wszystkim z wykorzystaniem lasera frakcyjnego, lub metody regenerujące skórę z wykorzystaniem fali radiowej, emitowanej śródskórnie, po wbiciu się igiełek w głąb skóry. Na skórę działają bardzo silne bodźce, ale gojenie jest bardzo szybkie, ponieważ uszkodzone są tylko małe fragmenty skóry. Metody te, mimo że wydają się dość inwazyjne, jednak są bezpieczne i bardzo efektywne.
Miejscowe odkładanie się tłuszczu
Najczęściej występującymi problemami z sylwetką i budową ciała są nierównomierne odkładanie się tłuszczu i cellulit. Dotyczą one nawet osób szczupłych. Czemu tkanka tłuszczowa gromadzi się tam, gdzie nie chcemy? Jest to efekt „genetycznie zaplanowany”, czyli związany z płcią i wrodzonymi predyspozycjami. W czasie dojrzewania wzrasta liczba komórek tłuszczowych w ciele człowieka. Tam, gdzie jest ich najwięcej hormony powodują gromadzenie się tłuszczu i zmianę sylwetki: inną u kobiety i inną u mężczyzny. Proces ten odbywa się za sprawą różnych reakcji metabolicznych, które powodują liposyntezę (magazynowanie tłuszczów) i lipolizę (ich rozpad). Tłuszcz jest magazynowany po to, by w czasie większego wysiłku, mógł przetworzyć go na energię, czyli go spalić. Jednak, gdy w danym obszarze ciała przeważają komórki odpowiedzialne za magazynowanie tłuszczów, nawet po zastosowaniu diety spalanie się w nich nie uruchomi.
Skórka pomarańczowa, czyli cellulit
Z cellulitem zmaga się wiele kobiet, powstaje on niezależnie od masy ciała. Wynika to z mechanizmów broniących przed spalaniem zmagazynowanego tłuszczu oraz problemu z nadmiernym włóknieniem (twardnieniem) tkanki łącznej. W normalnych warunkach pod skórą znajdują się włókniste powięzi otaczające mięśnie i tkankę tłuszczową. Pod wpływem hormonów żeńskich w okolicach zajętych cellulitem ta tkanka twardnieje, wyglądem przypominając blizny. Powstawaniu cellulitu sprzyja siedzący tryb życia. Minimalna dawka ruchu dziennie i ćwiczenia fizyczne oddziałują nie tylko na utrzymanie wagi w normie, ale także na stan skóry. Pod wpływem ćwiczeń staje się ona gęstsza i mocniejsza, a tkanki są lepiej ukrwione.
Defekty skórne – czemu powstają?
Przyczyną zlokalizowanego w miejscach niepożądanych i uparcie się utrzymującego tłuszczyku i cellulitu jest często brak ruchu. U osób odchudzających się i jednocześnie mało aktywnych fizycznie metabolizm zwalnia i po prostu zadowala się mniejszą ilością energii. Metabolizm i spalanie tłuszczów można w takiej sytuacji uruchomić poprzez zmobilizowanie się do ćwiczeń. Wtedy organizm będzie zmuszony sięgnąć po zapasy energii zmagazynowane w odłożonym tłuszczyku. Zwróćmy również uwagę na regularność posiłków. Nieregularne jedzenie sprzyja odkładaniu tłuszczu i spowolnionemu metabolizmowi w ciągu dnia.
Nie zawsze jednak nadmierne gromadzenie się tkanki tłuszczowej w organizmie spowodowane jest nieprawidłową dietą lub brakiem ruchu. Często przyczyną tycia są zaburzenia hormonalne związane z nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Ten gruczoł dokrewny odpowiada za podział krążącej po organizmie energii. Niedoczynność tarczycy powoduje spowolnienie metabolizmu w całym organizmie i utrudnia korzystanie ze zgromadzonych zapasów energii.
Bardzo ważne jest więc poznanie przyczyn tycia i nierównomiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Dzięki temu łatwiej nam będzie zwalczyć towarzyszące im dolegliwości oraz nieestetycznie wyglądające rozstępy czy cellulit. Więcej porad znajdziecie w książce „Medycyna piękności”:
Maria Noszczyk
„Piękno jest w każdym z nas” mówi Maria Noszczyk - autorka najnowszej książki Medycyna piękności.
Autorka z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem praktycznym, stale pracuje naukowo i poszukuje dla swoich pacjentów najlepszych i najbezpieczniejszych rozwiązań.
W książce w przystępnej formie opisano najczęstsze problemy dermatologii estetycznej i chirurgii plastycznej, m.in. defekty skórne, zmiany urody związane z wiekiem, choroby włosów, zasady pielęgnowania ciała oraz metody zachowawczego i chirurgicznego poprawiania natury.
To poradnik dla osób, które chcąc poprawić coś w swoim wyglądzie, poszukują informacji do kogo się zwrócić, czego oczekiwać i na co się w związku z różnymi zabiegami przygotować.
Przekonaj się na czym polega piękno i skorzystaj z rabatu -32% na zakup książki na www.pzwl.pl!
188.146.*.* 2018.01.31 12:48
Witam ja polecam olejek bardzo dobrze działa na efekty. Jestem pełna podziwu, ze naturalny olejek tak dobrze radzi sobie z rozstępami
ET1995 2016.02.17 08:35
Na rozstępy są kremy, ale ogólnie niewiele da się zrobić aby w zupełności znikły. Natomiast cellulit można zwalczyć odpowiednią dietą i sportami.
ET1995 2016.02.17 08:35
Na rozstępy są kremy, ale ogólnie niewiele da się zrobić aby w zupełności znikły. Natomiast cellulit można zwalczyć odpowiednią dietą i sportami.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.